Terapi ve Görüşme Odası Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Psikologların Terapi Odası Kiralama Hakkındaki Düşünceleri
22 Temmuz 2017
Paylaşımlı Ofiste Neleri Paylaşıyoruz?
15 Eylül 2017

Terapi ve Görüşme Odası Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Psikologların, psikolojik danışmanların, psikoterapistlerin ve sertifikalı koçların olmazsa olmaz ihtiyacı terapi ve görüşme odalarıdır. Terapi ve görüşme odası ihtiyaçlarını kendi ofislerini açarak ya da terapi ve görüşme odası kiralayarak karşılayabilirler. Günümüzde ofis ya da klinik açmak oldukça maliyetlidir. Özellikle ofisiniz merkezi bir yerde olsun istiyorsanız maliyeti daha yüksek olacaktır. Bu nedenle uzmanlar terapi ve görüşme odası kiralamayı daha avantajlı ve hesaplı bulmaktadır. Paylaşımlı mental ofis bu ihtiyaçlar doğrultusunda, size merkezi konumda, hesaplı, rahat, huzurlu, temiz ve güvenilir ortamlar sunmaktadır. Paylaşımlı mental ofisi tercih eden Psikolog Uğur Şentürk’ ün bu konuda ki görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

 1. Uğur bey kendinizden biraz bahseder misiniz?

Tabi. Elazığ doğumluyum. İlkokul, orta dereceli okullarımı, lisans ve yüksek lisansımı İstanbul’da tamamladım. Evliyim. 1 Çocuğum var. Klinik psikoloğum.

 1. Kaç yıldır bu mesleği icra ediyorsunuz?

9 senedir psikoterapist olarak çalışmaktayım.

 1. Çalışma alanlarınız nelerdir?

Psikoterapist olarak ilgilendiğim ve çalıştığım alanlar; Depresyon, kaygı bozuklukları, Obsesif Kompulsif bozukluk, Aile ve Çift terapileri

 

 1. Bireysel görüşmelerinizde tercih ettiğiniz ortamın fiziki nitelikleri nasıl olmalıdır?

Öncelikle ofisin ulaşım açısından çok iyi bir lokasyona sahip olması gerekmektedir. Danışan merkeze ulaşımda ve merkeze adım attığı andan itibaren kendisini rahat hissetmelidir. Bekleme salonu geniş ve aydınlık olmalıdır. Temizlik ve hijyen açısından rahatsız edici herhangi bir durum olmamalıdır. Bu hem terapistin hem de danışanların kendisini iyi hissetmesi için olmazsa olmazdır. Terapi odaları ise ne büyük ne küçük olmalıdır. Mobilyaların düzeni ve eşyaların hacmi odaya uygun olmalıdır.

 

 1. Bu nitelikler görüşmenin yapısını nasıl etkiler?

En başta da dediğimiz gibi danışanın kendisini rahat hissetmesini sağlar. Tabi terapötik ilişkide danışan kadar terapist de bu özellikler sayesinde kendisini rahat hissedecektir ve bu durum terapilerin kalitesine da yansıyacaktır. Kısacası fiziksel özellikler terapilerin kalitesini oldukça etkilemektedir.

 1. Psikolog için görüşme ortamının olmazsa olmazları nelerdir?

Aydınlık ve havadar bir ortam, uygun hacimli ve renkte mobilyalar, uygun oda sıcaklığı seans odaları için mutlaka dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. Tabi seans odalarının büyüklüğü de önemli; ne terapi uyumunu ve sıcaklığını bozacak kadar büyük ne de terapist ve danışanın sıkılacağı kadar küçük olmamalıdır.

 1. Kiralık terapi ve görüşme odalarının tercih edilme nedenleri nelerdir?

En büyük sebebi ekonomik. Gün geçtikçe terapist sayısı artmaktadır. Her terapist kendisine ofis açmaya kalktığında ofis giderleriyle baş etmede zorlanabilir. Bu ofis masraflarıyla mücadele etmek terapisti de ayrıca yoracaktır. Ayrıca ortak kullanımlı ofislerde birden fazla psikolog bir araya geldiğinden zaman zaman bir ekip çalışması imkanı da doğmaktadır.

 1. Kiralık terapi ve görüşme odalarının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Açıkçası herhangi bir dezavantajla karşılaşmadım desem yeridir. Ancak bir çok avantajı vardır. Az önce de belirttiğim gibi en büyük avantajı bir ekip çalışmasının ortaya çıkmasıdır. Diğer avantajı da makul özelliklere sahip herhangi bir ofisin masrafları İstanbul şartlarında zorlayıcı olabilir. Ortak kullanımda ya da kiralık odalarda terapistler bu durumu avantaja çevirebilmektedir.

 1. Görüşmelerinizi yapacağınız ofisin konumu ve ulaşılabilirliği sizin önemli midir?

Çok önemlidir. Merkezi lokasyona sahip olması gerekir. Çünkü ulaşımın gittikçe zorlaştığı İstanbul’da bir yerden herhangi bir yere gitmek yorucu ve zaman alıcı olmaktadır.

 1. Paylaşımlı mental ofisi tercih etme sebepleriniz nelerdir?

İlk önce Mental Ofis’in kadrosu benim için çok büyük bir sebep oldu. Bu alanda tecrübe sahibi olan Psikolog Barış Bey’in ortak çalışma arzusu, birlikte ve beraber çalışmaya açık olması en büyük sebep diyebilirim. Diğer sebep ofisin lokasyonu ve ofisin özellikleridir. Mental Ofis terapistlerin rahat bir şekilde çalışmasını sağlarken aynı zamanda danışanların da rahat bir şekilde ulaşım sağlayabileceği bir konuma sahip. Hem Anadolu hem de Avrupa yakasından danışanlar çok rahat bir şekilde mental ofise ulaşabilmektedirler.

 1. Psikologlara, eğitmenlere, sertifikalı koçlara paylaşımlı mental ofisi önerir misiniz? Neden?

Öneririm tabi ki. Mental Ofis psikologların istediği her özelliği bünyesinde bulundurmaktadır.

 1. Görüşme yapacağınız ortamın fiziki koşulları ve ulaşılabilirliği dışında sizi etkileyen özellikleri var mı? Bunlar neler?

Mental Ofisin fiziksel özellikleri dışında en güzel tarafı psikologların birbirleriyle iletişim halinde olabilmesidir. Mental Ofisi sadece ofis paylaşımı yapılan bir yer olarak değil aynı zamanda bilimsel paylaşımların da yapıldığı bir yuva olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca Mental Ofis kurucularının yeniliklere ve önerilere açık olması, taleplere makul bir biçimde cevap veriyor olması da beni en çok etkileyen faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir