Psikolog Ofisi Nasıl Olmalı ?

Paylaşımlı Ofis Nedir?
8 Ocak 2017
Psikolog Ofisi Açmak
8 Şubat 2017

Psikolog Ofisi Nasıl Olmalı ?

Psikolog ofisinin nasıl olması gerektiği hakkında tek bir doğru yoktur. Fakat nelerin olmaması gerektiği hakkında birkaç öneri sunabiliriz.

Psikolog Odası Nasıl Olmalı ?

Öncelikle danışanın terapi odası içerisinde kendini rahat ve güvende hissetmesi gerekir. Bu sebeple de oda hem danışanın hem de terapistin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde tasarlanmalıdır. Danışan ile terapist ne birbirine çok yakın oturmalı ne de çok uzak oturmalıdır. Rahat mobilyalar tercih edilmelidir. Terapist ile danışanın oturdukları koltukların yüksekliği aynı olmalıdır. Odanın içerisinde hem danışanın hem de terapistin rahatça uzanabileceği alçak bir sehpa tercih edilebilir. Terapi sırasında danışanın ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile mendil ve su bulundurulabilir.

  • Odanın ısısının iyi ayarlanması gerekir. Isının çok yüksek olması terlemeye neden olabileceği gibi düşük olması da üşüme gibi nedenlerden dolayı rahatsızlık yaratabilir.
  • Terapi odası karanlık olmamalıdır. Aydınlatmalarda sarı renk tercih edilebilir. Oda için beyaz veya beyaza yakın krem gibi nötr tonlarda renkler tercih edilmeli koyu renklerden kaçınılmalıdır.
  • Terapi odalarının ses yalıtımı da çok önemlidir. Danışan ile terapistin konuşmalarının dışarıdan duyulmaması gerekir. Sesin dışarı çıkmaması için odalarda ses yalıtımı olması gerekir.

Ayrıca bekleme salonu ile terapi odalarının yakın olmaması terapi sırasında seslerin duyulmaması açısından da önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir